Idź do
Tę część Parku stanowi obszar leśny przejęty od Lasów Państwowych w 1996 r., kiedy BPN został poszerzony. Na niektórych obszarach las zachował tu naturalny charakter.
Dotyczy to w szczególności obszarów leśnych na terenie uroczysk - Głuszec i Wilczy Szlak. Od 1979 r. uroczyska te były objęte ochroną jako częściowe rezerwaty przyrody, a po powiększeniu Parku znalazły się w jego granicach. Naturalny charakter zachowały także lasy położone nad rzeką Hwoźną i Narewką.
Ta część BPN w szeroki sposób udostępniona jest dla turystyki pieszej i rowerowej, zimą - narciarskiej. Ponad 25 km szlaków pieszych i 14 km szlaków rowerowych przebiega przez najciekawsze fragmenty tej części Parku. Liczne obiekty, tj. drewniane kładki, punkty widokowe, tablice informacyjne ułatwiają zwiedzanie i poznawanie przyrody.

Informacje praktyczne: turyści indywidualni po północnej części BPN mogą poruszać się bez przewodnika. Grupy zorganizowane, liczące ponad 20 osób, muszą mieć przewodnika licencjonowanego przez BPN. Przewodnika z licencją na BPN można wynająć w biurach turystycznych
Ta część Parku oddalona jest ok. 21 km od Białowieży i 5 km od Narewki. Prowadzą do niej trzy główne drogi:
- od strony Narewki - dojście lub dojazd Drogą Narewkowską do składnicy przed Kosym Mostem,
- od strony osady Zamosze (1 km od wsi Stare Masiewo),
- od strony wsi Stare Masiewo.
Przy każdym z tych miejsc jest miejsce parkingowe, wiata i tablica informacyjna z mapą.