Idź do

Turystyka w BPN

Turystyka w BPN - odpowiedzi na najczęstsze pytania
Jak mogę zwiedzić obszar ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego?
Zwiedzanie tego najwrażliwszego obiektu przyrodniczego Parku możliwe jest jedynie pod opieką licencjonowanego przewodnika, którego należy wynająć kontaktując się bezpośrednio z jednym z lokalnych biur turystycznych (kontakty dostępne TUTAJ ). Trwająca około 3-4 godzin wycieczka do parkowego rezerwatu - tzw. „Trasa do Dębu Jagiełły" - to jedyna dostępna turystycznie trasa na terenie obszaru ochrony ścisłej BPN. Maksymalna liczba osób w grupie pod opieką jednego przewodnika to 10. Wszelkich informacji organizacyjnych udzielają bezpośrednio organizatorzy (biura turystyczne).

Gdzie znajduje się Rezerwat Pokazowy Żubrów?
Rezerwat Pokazowy Żubrów znajduje się nieopodal drogi Hajnówka-Białowieża, około trzech kilometrów przed Białowieżą. Zjazd z szosy oznakowany jest drogowskazem prowadzącym na parking zlokalizowany tuż przed budynkiem pawilonu edukacyjnego RPŻ.

Jak zorganizowane jest zwiedzanie Muzeum BPN?
Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN składa się z dwóch części: wystawy stałej oraz wystaw czasowych. Na wystawach czasowych prezentowane są  najczęściej  ekspozycje fotograficzne i plastyczne. Wystawa stała natomiast to multimedialna ekspozycja prezentująca różnorodne zbiorowiska leśne Puszczy Białowieskiej, jej historię oraz najbardziej charakterystyczne dla Parku procesy przyrodnicze. Wystawę stałą zwiedza się w organizowanych na miejscu grupach, w odstępach zwiedzania około 15 minut pomiędzy grupami. Zwiedzanie trwa 55 minut i polega na przemieszczaniu się grupy wzdłuż 26 scen muzealnych rozświetlanych pojedynczo w synchronizacji z systemem dźwiękowym, co wymusza określone tempo zwiedzania grupy.

W jakich godzinach czynne są obiekty turystyczne Białowieskiego Parku Narodowego?
Obszary leśne BPN zwiedzać można od pół godziny przed wschodem słońca do pół godziny po zachodzie słońca. Zabronione jest przebywanie na tych terenach w czasie silnego wiatru lub burzy. Rezerwat Pokazowy Żubrów czynny jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00.
Muzeum Przyrodniczo-Leśne jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 16:30 oraz w soboty i niedziele w godzinach 9:00 - 17:00 (ostatnie wejście na ekspozycję stałą odbywa się godzinę przed zamknięciem Muzeum).

Czy mogę kupić bilet on-line?
Od niedawna Białowieski Park Narodowy umożliwia internetowy zakup biletów do obiektów Parku. Dokonać tego można na stronie bilety.bpn.com.pl Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem sprzedaży dostępnym pod tym samym adresem. Jednocześnie przypominamy, że zakup biletów do obszaru ochrony ścisłej BPN nastąpić powinien dopiero po skontaktowaniu się z lokalnym biurem turystycznym i wynajęciu przewodnika.

Czy mogę wprowadzić psa na teren BPN?
Zgodnie z artykułem 15 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. 2020, poz. 55 z późn. zm.) nie ma możliwości wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną w Obrębie Ochronnym Rezerwat z wyjątkiem psów asystujących zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. 2020, poz. 426, z późn. zm.). Psów nie można również wprowadzać do Muzeum Przyrodniczo–Leśnego oraz do Rezerwatu Pokazowego Żubrów (z wyjątkiem psów asystujących).
Zwiedzanie z psem Parku Pałacowego, jest możliwe jedynie jeśli pies prowadzony jest na smyczy i w kagańcu. Turystom zwiedzającym Rezerwat Pokazowy Żubrów przypominamy o możliwości skorzystania z kojców dla psów znajdujących się przed budynkiem RPŻ (w celu skorzystania z kojca prosimy skontaktować się z obsługą).

Czy Białowieski Park Narodowy dysponuje aktualnie bazą noclegową?
Aktualnie Białowieski Park Narodowy nie dysponuje bazą noclegową i nie pośredniczy w organizacji noclegów. Wszelkie ewentualne informacje związane z istnieniem Pokoi Gościnnych BPN są niestety nieaktualne i oferta ta nie jest już wiążąca. Prosimy o korzystanie z lokalnej bazy noclegowej i kontaktowanie się w tej sprawie bezpośrednio z kwaterodawcami i branżą hotelarską.

Czy możliwym jest nocleg w pojeździe typu kamper na terenie któregoś z parkingów BPN?
Niestety nie. Postój pojazdów na terenie parkingów na terenie Białowieskiego Parku Narodowego jest możliwy jedynie poza godzinami nocnymi.

Czy mogę wypożyczyć rower?
Białowieski Park Narodowy nie prowadzi wypożyczalni rowerów. Jednak wypożyczenie roweru nie stanowi w Białowieży najmniejszego problemu dzięki licznym wypożyczalniom rowerowym prowadzonym przez lokalnych przedsiębiorców na terenie tej turystycznej miejscowości.

Gdzie mam największą szansę spotkać żubry?
Żubry to dzikie zwierzęta, które przemierzają Puszczę Białowieską bez naszej kontroli i jedynym miejscem gdzie możemy zagwarantować spotkanie z Królem Puszczy jest Rezerwat Pokazowy Żubrów. Obserwacja żubrów  stada wolnościowego wymaga sporo szczęścia i cierpliwości, choć zdarzają się sytuacje spotkań z żubrami w zupełnie nieprzewidzianych okolicznościach (to kolejny powód aby podróżując autem zachować szczególną ostrożność!). Zimą i wczesną wiosną żubry gromadzą się w spore stada i koncentrują się w miejscach ich zimowego dokarmiania - w tym na terenie zimowych ostoi w Parku: ostoja żubrów „Kosy Most" oraz ostoja żubrów „Czoło". Poza okresem dokarmiania żubry często bywają spotykane na terenach polan nieopodal wsi Pogorzelce i Teremiski. Przypominamy o zachowaniu bezpiecznego dystansu podczas obserwacji wolnożyjących żubrów - odległość ta nigdy nie powinna być mniejsza niż 50 metrów!

Czy BPN honoruje Kartę Dużej Rodziny?
Tak. Warunkiem skorzystania ze zniżek dla posiadaczy KDR jest posiadanie ważnych Kart Dużej Rodziny przez wszystkich członków rodziny chcących zwiedzić dany obiekt, w momencie zakupu biletu oraz w dniu zwiedzania i okazanie ich do kontroli.


Punkt Informacji Turystycznej Białowieskiego Parku Narodowego

Czynny jest w godzinach pracy Muzeum:


- w okresie od 16 kwietnia do 15 października:
codziennie w godz. 9:00-16:30

- w pozostałym okresie:
wtorek-niedziela w godz. 9:00-16:00

Lokalizacja:
budynek Muzeum Przyrodniczo-Leśnego