Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
Konkurs adresowany jest do młodzieży starszych klas szkół podstawowych i ich nauczycieli biologii. Podkreśla wagę ochrony przyrody, w tym na cennych przyrodniczo obszarach Podlasia. Działania Konkursu mobilizują uczestników do sięgania po treści poza podręcznikowe i skłaniają do samodzielnych obserwacji przyrody w terenie. 

Do tegorocznej edycji przystąpiło 275 UCZNIÓW i 33 NAUCZYCIELI z 33 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH województwa podlaskiego. 

22 maja 2026 r. do Białowieskiego Parku Narodowego przybyło 32 uczniów - zwycięzców etapu powiatowego Konkursu. Młodzi mieszkańcy Podlasia przystąpili do ostatniego – finałowego etapu pisząc test, a następnie 12 z nich z najwyższą punktacją wzięło udział w części ustnej Konkursu. 

Przy realizacji Konkursu współpracowały z nami wszystkie podlaskie parki narodowe 
i krajobrazowe. Konkurs został wpisany przez Podlaskie Kuratorium Oświaty na listę „zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2025/2026…”, a to oznacza, że laureaci 1, 2 i 3 miejsca naszego Konkursu otrzymają punkty, które będą brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym na rok 2026/2027 do szkół ponadpodstawowych. 

Etap finałowy Konkursu otrzymał Patronaty Honorowe: Podlaskiego Kuratora Oświaty, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży i podlaskich parków narodowych i krajobrazowych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku sfinansował nagrody rzeczowe, upominki uczniom i nauczycielom, a RDOŚ przekazała nagrody rzeczowe. Białowieski Park Narodowy ufundował nagrodę specjalną szczęśliwej 12 wraz z osobą towarzyszącą - „WEEKEND Z BIAŁOWIESKIM PARKIEM NARODOWYM” w dniach 10-12 lipca 2026 r.

Konkurs Wiedzy Ekologicznej to testy na trzech etapach, ale ważnym elementem Konkursu są też prace uczniów. w postaci filmu lub prezentacji multimedialnej, w tym roku pod hasłem: „Przyroda obok mnie - zachwyciło, zdziwiło mnie…”. Zwycięzcy etapu powiatowego musieli je przygotować, aby przyjechać na finał w Białowieży. Trzy z nich wyróżnione w tegorocznej edycji obejrzeliśmy na finale. Był to: film Władysława Skiendziula ze Szkoły Podstawowej w Starym Folwarku o Wigierskim Parku Narodowym; bardzo osobista prezentacja Małgorzaty Bujnowskiej ze SP w Dąbrowie Białostockiej o przyrodzie widzianej w najbliższym otoczeniu i od wielu lat i prezentacja o martwym drewnie w lesie - Marii Talipskiej ze SP nr 45 w Białymstoku. 

W trakcie finału wysłuchaliśmy też ciekawego wykładu Wojciecha Sobocińskiego pracownika Białowieskiego Parku Narodowego o "Wpływie drapieżników na różnorodność gatunkową”. 

Po wykładzie nastąpił uroczysty moment ogłoszenia wyników i wręczenia nagród przez prof. dr hab. Martę Kołodziej – Sobocińską – przewodniczącą komisji Konkursu i dr Katarzynę Daleszczyk – zastępcę dyrektora ds. ochrony przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. 

Tegoroczny finał zakończyło wspólne zdjęcie pamiątkowe. 

 

WYNIKI: 

LAUREAT 1. miejsca – GABRIELA OPOLSKA - Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Suwałkach, nauczyciel - Joanna Raczyło

LAUREAT 2. miejsca – YUTING ZHOU - Szkoła Podstawowa nr 49 z Oddz. Integr. im. S. Kard. Wyszyńskiego – Prym. Tysiąc. w Białymstoku, nauczyciel - Anna Świętkowska 

LAUREAT 3. miejsca – MAŁGORZATA BUJNOWSKA - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Białostockiej, nauczyciel - Krystyna Sienkiewicz

Wyróżnienie – ALEKSANDRA OLCHOWIK - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Białymstoku, Szkoła Podstawowa nr 38, nauczyciel - Irena Gryc

Wyróżnienie – ELIZA PIETRASZ, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księdza Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, nauczyciel - Bożena Sobolewska 

Wyróżnienie – PAULINA POLICHA, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rajgrodzie, nauczyciel - Sylwia Sokólska

Wyróżnienie – NATALIA ORZOŁ, Szkoła Podstawowa im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ogrodniczkach, nauczyciel - Małgorzata Muszyńska-Garstka

Wyróżnienie – ANTONINA GORLO, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Suwałkach, nauczyciel - Marzanna Kapuścińska

Wyróżnienie – ANTONINA WORONOWICZ, Zespół Szkół Samorządowych w Krynkach, nauczyciel - Joanna Chrzanowska 

Wyróżnienie – ZUZANNA TOMASZEWSKA, Szkoła Podstawowa im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ogrodniczkach,, nauczyciel - Małgorzata Muszyńska-Garstka

Wyróżnienie – MAJA BUDUKIEWICZ, Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddz. Integr. im. Św. Jana Pawła II w Białymstoku, nauczyciel - Agnieszka Siwik

Wyróżnienie – ALEKSANDRA ROJKOWSKA, Zespół Szkół nr 2 w Białymstoku, SP nr 53 z Oddz. Dwujęzycznymi, nauczyciel - Agnieszka Gryczkowska