Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
Tegoroczną imprezę otworzyła Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Olimpia Pabian zapraszając Gości na wernisaż prac malarskich „Na skrzydłach ciszy” Aleksandry Tyszkiewicz–Gruber. Akwarele autorki prezentują piękno kilku gatunków sów, a ich odbiór dodatkowo wzbogacony był nagraniami głosów sów. Malarka od kilku lat tworzy na skraju Puszczy Białowieskiej i w tym roku zdecydowała się część swojej twórczości pokazać licznie przybyłym uczestnikom „Nocy Sów”. 

Po tym pięknym wprowadzeniu udaliśmy się na pokaz piór ptasich, w tym piór sów z kolekcji Dominiki Koprowskiej, która na co dzień pracuje w IBS PAN w Białowieży. Pasjonatka opowiedziała o swojej kolekcji, a zgromadzone osoby mogły własnym dotykiem ocenić delikatność sowich piór.

Następnie zaprosiliśmy Gości na pokaz filmu „Sowy Polski”. Autorem zdjęć w tym filmie jest Artur Tabor, uznany polski przyrodnik, podróżnik, fotograf i filmowiec, który zginął tragicznie podczas wyprawy do Mongolii w 2010 roku. Film przybliżył oglądającym polskie gatunki sów pokazując niesamowite kadry z życia tych drapieżników. 

Punktem kulminacyjnym imprezy była wyprawa uczestników na nasłuchy sów do północnej części Parku Narodowego. Grupa o nazwie „Włochatka” udała się na trasę w okolicę Kosego Mostu. Udało im się usłyszeć sóweczkę i puszczyki. Dodatkowo żurawie, kosy i śpiewaki. 

Grupa o nazwie „Puchacz” wyruszyła na trasę z miejsca ogniskowego „Zamosze” do ekspozycji kolejki wąskotorowej na Głuszcu. Odezwały im się puszczyki i włochatka. 

Trzecia grupa „Sóweczka” wyruszyła z parkingu leśnego na końcu wsi Stare Masiewo i udała się na trasę w pobliżu granicy. Udało się im usłyszeć puszczyka i koziołka sarny.  

Na koniec wszystkie grupy spotkały się przy ognisku na Zamoszu. 

Ogółem w wydarzeniu edukacyjnym uczestniczyło ponad 100 osób, z czego 60 osób wyjściach w teren. 

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i zapraszamy na kolejne spotkania w Białowieskim Parku Narodowym.