W minioną sobotę, 16 maja 2026 r. Muzeum Przyrodniczo-Leśne wypełniło się odwiedzającymi poza godzinami otwarcia. W ramach Nocy Muzeów przebiegającej pod hasłem „Noc Dzikiej Przyrody – odkryj, co skrywa mrok!” wystawę stałą można było obejrzeć w niestandardowy sposób. Na zwiedzających, przy skąpanych w półmroku scenach, czekali pracownicy Parku oraz przewodnicy licencjonowani po BPN, odpowiadający na nawet najbardziej nietypowe pytania i zachęcający do tego, by z latarką w dłoniach odkrywać ukryte na wystawie tajemnice lasu naturalnego.
W przestrzeni wystaw czasowych również czekały atrakcje i stoiska przygotowane przez pracowników Parku – można było zapoznać się z mało znanymi faktami na temat restytucji niedźwiedzia i żubra oraz regeneracji konika polskiego typu tarpan w Puszczy Białowieskiej, a także dowiedzieć się więcej na temat puszczańskiego bartnictwa i zagrać w grę, której wynikiem było stworzenie własnego znaku bartnego – ciosna.
Uczestnicy wydarzenia mogli również wziąć udział w projekcji filmu dokumentalnego „Rok w Puszczy” oraz zapoznać się z publikacjami książkowymi, których tematem był Białowieski Park Narodowy.
Swoje podwoje w tę wyjątkową noc otworzyła również zabytkowa Brama Carska, wyremontowana ze środków Funduszy Europejskich w ramach RPO 2014-2020 (Oś Priorytetowa VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, Działanie 8.6 Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego). Zwiedzającym udostępniono lubianą wystawę archiwalnych fotografii Pałacu Carskiego, a w ramach akcji Funduszowy Maj mogli oni dowiedzieć się od pracowników Parku więcej o tym, jak Fundusze Europejskie pomagają zmieniać miejsca ważne dla społeczności.
Podczas Nocy Muzeów było z nami 360 osób. Dziękujemy za odwiedziny, ciekawe spostrzeżenia, wieczorne rozmowy i wszystkie ciepłe słowa.